Państwowa Szkoła Muzyczna im.I.J.Paderewskiego w Tarnowskich Górach
ePUAP: PSM_Tarnowskie_Gory_0912
wyszukiwarka
przeszukuj też archiwum
Patron Szkołu : Ignacy Jan Paderewski
Patron szkoły :
Ignacy Jan Paderewski
więcej
COVID-19
więcej
ZARZĄDZENIA DYREKTORA SZKOŁY
więcej
PLAN  ZAJĘĆ  OGÓLNOMUZYCZNYCH
więcej
ODWOŁANE  ZAJĘCIA
więcej
SPRAWY  BIEŻĄCE
więcej
SPOTKANIA                             Z RODZICAMI
więcej
KALENDARZ
roku szkolnego 2020/2021
więcej
KALENDARZ IMPREZ
w roku szkolnym 2020/21
więcej
PRZYJĘCIA  INTERESANTÓW
przez kadrę kierowniczą 
w PSM I st.  w Tarnowskich Górach rok szkolny 2020/2021
więcej
SKŁAD ZESPOŁU OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEGO
w roku szkolnym 2020/21
więcej
więcej
Posłuchaj wykonań utworów uczniów i absolwentów naszej szkoły.
więcej
Zapraszamy
na nasz profil
na FACEBOOKU
strona główna > Działalność szkoły > Wymiana kulturalna

Wymiana podjęta została w 2000 roku z inicjatywy pracującego w niemieckiej Musikschule w Tettnang pana Gerarda Hartwiga i nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Tarnowskich Górach pana Grzegorza Waloszczyka. Niemiecką szkołę reprezentuje dyrektor mgr Wolfgang Lutz a szkołę muzyczną z Tarnowskich Gór dyrektor mgr Maria Jankowska

Pierwsza wizyta odbyła się na przełomie września i października 2000 roku wtedy tarnogórska szkoła muzyczna gościła po raz pierwszy w Niemczech. Rewizyta grupy niemieckiej nastąpiła w maju 2001 roku. Dotychczas czterokrotnie gościliśmy nauczycieli i uczniów z Tettnang. Nasza szkoła również cztery razy gościła w Niemczech.

Pięciolecie nawiązania kontaktów kulturalnych między naszymi szkołami zbiegło się z jubileuszem 30-lecia Musikschule w Tettnang. Z tej okazji została nagrana wspólna płyta z muzyką kameralną i orkiestrową w wykonaniu zespołów muzycznych z Tarnowskich Gór i Tettnang.

Współpraca pomiędzy szkołami daje możliwości prezentacji osiągnięć dydaktycznych uczniów. integracji młodzieży polskiej i niemieckiej. wspólnego muzykowania oraz wymiany doświadczeń z dziedziny wychowania i dydaktyki między pedagogami obydwu szkół. Dodatkową korzyścią wymiany jest pozyskana literatura muzyczna na fortepian i orkiestrę autorstwa nauczyciela Musikschule Ivana Schevkova napisana specjalnie dla naszej szkoły.

Wymiana przyczynia się również do popularyzacji muzyki polskiej i niemieckiej w obydwu krajach poprzez przygotowywanie wspólnych koncertów. Ważnym elementem tych koncertów są występy zespołów składających się z uczniów zaprzyjaźnionych szkół takich jak np.: Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych pod dyrekcją G. Hartwiga. który wykonał utwory: Ivana Shevkova - Wirkus – Szenen”. Ch. Bazell „Three Beass Cats” oraz A. Bonellego „Toccata Atalanta”. Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych również pod dyr. G. Hartwiga. który wykonał utwór I. Sevkova „Landschaftbildrt Suite für Blechbläserquintett”.Natomiast połączone zespoły: chór PSM. chór Allegro z Tarnowskich Gór oraz orkiestra dęta uczniów Musikschule z Tettnang pod dyr. G. Hartwiga wykonały utwór E. Elgara „Klänge der Freude”.

Dzięki wspólnym kontaktom zarówno uczniowie jak i nauczyciele mają możliwość poznania kultury folkloru i tradycji w obu krajach W programie pobytu oprócz występów artystycznych z udziałem zarówno polskich jak i niemieckich uczniów ujęto także poznanie kultury obu krajów oraz zwiedzanie zabytków i atrakcyjnych zakątków. Polscy uczniowie zwiedzali region Badenii i Wittenbergi oraz Austrii m.in. Jezioro Bodeńskie Wyspę Kwiatów miasto Bregenz. Każdorazowo w drodze do Tettnang uczniowie odwiedzali miasto Mozarta Salzburg. Nasi goście z Tettnang zwiedzali atrakcje naszego regionu m.in.: Kopalnię Zabytkową Rud Srebra i Ołowiu oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach Muzeum Chleba w Radzionkowie a także Planetarium w Chorzowie. Zwiedzili również Kraków Oświęcim oraz zamek w Mosznej. Wspólne z naszymi uczniami pojechali wycieczkę do Beskidu Żywieckiego.

Każdorazowa wymiana kulturalna była dotowana przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży z siedzibą w Poczdamie.

Dzięki wieloletnim kontaktom kulturalnym z Musikschule w Tettnang Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Tarnowskich Górach została ujęta w wykazie ośmiu szkół województwa śląskiego prowadzących stałe wymiany kulturalne ze szkołami muzycznym landu Badenii - Wittenbergii.
>>>Program wymiany
>>> Relacja z wymiany


       

Copyright © PSM w Tarnowskich Górach