Państwowa Szkoła Muzyczna im.I.J.Paderewskiego w Tarnowskich Górach
ePUAP: PSM_Tarnowskie_Gory_0912
wyszukiwarka
przeszukuj też archiwum
Patron Szkołu : Ignacy Jan Paderewski
Patron szkoły :
Ignacy Jan Paderewski
więcej
COVID-19
więcej
ZARZĄDZENIA DYREKTORA SZKOŁY
więcej
PLAN  ZAJĘĆ  OGÓLNOMUZYCZNYCH
więcej
ODWOŁANE  ZAJĘCIA
więcej
SPRAWY  BIEŻĄCE
więcej
SPOTKANIA                             Z RODZICAMI
więcej
KALENDARZ
roku szkolnego 2020/2021
więcej
KALENDARZ IMPREZ
w roku szkolnym 2020/21
więcej
PRZYJĘCIA  INTERESANTÓW
przez kadrę kierowniczą 
w PSM I st.  w Tarnowskich Górach rok szkolny 2020/2021
więcej
SKŁAD ZESPOŁU OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEGO
w roku szkolnym 2020/21
więcej
więcej
Posłuchaj wykonań utworów uczniów i absolwentów naszej szkoły.
więcej
Zapraszamy
na nasz profil
na FACEBOOKU
strona główna > Działalność szkoły > Wymiana kulturalna

W dniach 1 – 6 października 2008 r. 43 osobowa grupa uczniów i nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła już po raz dziewiąty w polsko-niemieckiej wymianie kulturalnej.

Tym razem to nasi uczniowie odwiedzili zaprzyjaźnioną szkołę muzyczną w Tettnang.

Przygoda rozpoczęła się 2 października podróżą do Salzburga- gdzie wiele miejsc i rzeczy (łącznie z czekoladkami) przypomina W.A.Mozarta. My, spacerując ulicami Salzburga odwiedziliśmy dom gdzie urodził się W.A.Mozart

Do Tettnang zajechaliśmy w godzinach popołudniowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z burmistrzem tego miasta w Ratuszu. Młodzież mogła poznać historię miasta oraz ciekawostki związane z regionem. Spotkanie urozmaicone było również popisem zespołu instrumentów dętych blaszanych przygotowanym przez p. Grzegorza Waloszczyka.  Burmistrz zadbał o miłą atmosferę oraz poczęstunek dla młodych gości.

Zgodnie z planami wizyty po spotkaniu w Ratuszu tarnogórscy muzycy zostali oprowadzeni po mieście  Tettnang, którego urocze zakątki przedstawił nauczyciel trąbki pan Gerhard Hartwig i dyrektor szkoły muzycznej Wolfgang Lutz. Wieczorem nastąpiło spotkanie z rodzinami, które gościły naszych uczniów i nauczycieli.

Następny dzień 3 października rozpoczął się pracowicie od prób w szkole muzycznej. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali się do sobotniego występu. Około południa wszyscy wyjechaliśmy na wycieczkę. Najpierw był wyjazd do Birnau i zwiedzanie barokowego kościoła nad jeziorem  Bodeńskim.

Niezwykłym miejscem okazało się muzeum i skansen ukazujący życie ludzi sprzed 4 tysięcy lat, domy zbudowane na drewnianych palach, pierwsze narzędzia wykonane przez człowieka z kamienia i brązu. A wszystko zostało dopełnione opowieścią kustosza oraz wędrówką po zrekonstruowanej wiosce z dawnych czasów. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku Meersburg, z którego wieży można było podziwiać widoki na stare miasto i na jezioro Bodeńskie.

W sobotę, 4 października po porannych próbach zorganizowana została podróż do Bregenz w Austrii, wjazd kolejką linową na górę Pfender, z której można było podziwiać piękne widoki oraz granice trzech państw: Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Najwięcej emocji wywołał jednak koncert, który odbył się o godz. 17,00 w Sali Rycerskiej zamku Montfort w Tettnang. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i starali się, aby zagrać najlepiej jak potrafią. Wśród wykonawców znaleźli się: Mateusz Makielak, Michał Miodek w duecie ze swoją mamą Elżbietą Miodek, Ada Kosak, Karol Kuźniarz, Ewa Doleżych, Filip Kubat, Denis Retat, zespół „Art. Camerelis”, zespoły kameralne blaszane oraz orkiestra smyczkowa, w której gościnnie zagrali również uczniowie z niemieckiej szkoły.

Orkiestrę poprowadziła w zastępstwie za p. Marzenę Dobrowolską-Musialik z wielkim zaangażowaniem p. Barbara Galios, natomiast nad solistami i zespołami opiekę sprawowali: p. Marzena Mzyk, p. Grzegorz Waloszczyk i p. Piotr Wylężek, zaś p. Iwona Drozdowska czuwała nad intonacją całej orkiestry smyczkowej.

Koncert był ciepło przyjęty przez stronę niemiecką, na uwagę zasługuje również fakt, że sala była wypełniona po brzegi publicznością. Sympatyczną chwilą było wystąpienie pana dyrektora Wolfganga Lutza na zakończenie koncertu, w którym podziękował za miłe spotkanie i wysoki poziom wykonawczy uczniów tarnogórskiej szkoły muzycznej.

Na pamiątkę tego spotkania dyrektor W. Lutz przekazał dla naszej szkoły pulpity na nuty. Chwilę później delegacja nauczycieli naszej szkoły przekazała w prezencie zbiór nut na różne instrumenty dla uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły muzycznej z Tettnang.

Dyrektor W. Lutz zapewnił o chęci kontynuowania tak miłej wymiany kulturalnej, tym bardziej, że następna będzie już jubileuszową, bo dziesiątą.

Ostatni dzień pobytu 5 października przywitał nas piękną słoneczną pogodą. O godz. 10,00 wszyscy uczestnicy wymiany kulturalnej udali się na mszę św. do pobliskiego kościoła, podczas której zagrał zespół dęty blaszany z naszej szkoły muzycznej.

Po obiedzie zorganizowano jeszcze wycieczkę do muzeum chmielu oraz spotkanie towarzyskie z rodzinami, które nas gościły - wieczór grilowy w gospodzie „Veeser”

Po serdecznych pożegnaniach ogłoszono wyjazd do Polski. 6 października powróciliśmy szczęśliwi, pełni wrażeń do kraju.

Był to bardzo sympatyczny i udany wyjazd naszej młodzieży do Niemiec. Oby ta tradycja została podtrzymana na co liczy zarówno polska jak i niemiecka młodzież, ponieważ nasze nadzieje na kontynuację wymiany uzależnione są od finansów. Dotychczas w znacznej części koszty pokrywa dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Poczdamie. I jeśli ta pomoc finansowa będzie podtrzymana nic nie stanie na przeszkodzie, aby X Jubileuszowa edycja wymiany odbyła się w Tarnowskich Górach, w Polsce.

                                                                                                                                                             Marzena Mzyk

 

Copyright © PSM w Tarnowskich Górach